Тема: Портфоліо проекту
Мета:
Навчальна: формування знань про зміст та порядок оформлення
портфоліо;
Виховна: виховати бережне ставлення до виробів;
Розвивальна: оволодіти навичками компонування
портфоліо.
Матеріали та обладнання: підручники та посібники, ПК.
Хід уроку
I. Організаційна
частина
II. Актуалізація
знань учнів
Портфоліо використовують для того, щоб більш
широко розкрити уявлення про ваш проект (виріб). Також портфоліо використовують
під час захисту проекту.
III. Викладення нового матеріалу
Портфоліо (проектна папка) відображає
щонайменше результати всіх п'яти вищезгаданих етапів роботи над проектом. У ній
накопичуються всі робочі матеріали - знайдені в Інтернеті або в літературних
джерелах зразки, інформація про досліджувану проблему, робочі записи чи
замальовки, теоретична частина проекту у вигляді рефератів, обґрунтування
проблеми тощо. Портфоліо складається на основі банку ідей і пропозицій (він
наповнюється під час роботи над проектом, а після завершення роботи автоматично
перетворюється на портфоліо проекту).
Для чого потрібне портфоліо й у чому,
з точки зору методики навчання, полягає його функція?
Портфоліо відображає хід
індивідуальної роботи учня або проектної групи. Важливим тут є не
стільки те, що з допомогою портфоліо можна презентувати зовнішній результат,
тобто продукт, отриманий у процесі роботи над проектом, скільки саму роботу, і
в тому числі її внутрішній результат.
Разом з тим учитель може застосовувати
портфоліо як оцінну технологію. Тут треба дещо пояснити.
По-перше, технологія, яку опановують школярі,
перетворює навчальний процес з репродуктивного на продуктивний. Учень отримує
не лише матеріальний, а й освітній продукт - самостійно або з допомогою
товаришів і педагога здобуває цікаві й життєво необхідні йому знання (під
терміном «життєво необхідні» ми розуміємо ті знання, що дають змогу розв'язати
проблему). Найбільш важливим моментом у продуктивній технології навчання є те,
що учні не тільки опановують знання, вміння та навички, а й набувають досвід
використання як засвоєних раніше, так і нових знань і вмінь в умовах
практичної діяльності.
У зв'язку з цим перед учителем постає проблема - як оцінити учнівський
досвід? Щодо знань і вмінь зробити це досить просто: ми просимо учня відтворити
знання чи вміння і за наперед визначеними, однаковими для всіх критеріями
оцінюємо його відповідь. Наприклад: Василь пояснив, що таке технологічна
машина, а Петро - ні; відповідно Василь отримує вищу оцінку, ніж Петро. Така
логіка оцінювання є простою, зрозумілою і традиційною для репродуктивної моделі
навчання. За умов особистісно орієнтованого навчання питання стоїть зовсім
по-іншому: а чи потрібне Петрові визначення технологічної машини? Для його
проекту це не потрібно. Для нього значущим, а отже, і більш цікавим є інше
знання і, відповідно, інші визначення. Тому ще раз зазначимо, що
проблема оцінювання в умовах особистісно орієнтованого підходу і нині
залишається актуальною.
Чи можна виробити єдині критерії для оцінювання досвіду?
Очевидно, що ні, адже досвід індивіда є суб'єктивним.
Отже, підсумуємо, портфоліо розкриває індивідуальний учнівський досвід
роботи над проектом. Іншими словами, воно відображає досвід, щ0 накопичувався
упродовж усієї роботи над проектом одного учня або всієї проектної групи. У
цьому розумінні портфоліо можна розглядати як оцінну технологію практичних
результатів навчання школярів в умовах проектної діяльності.
Портфоліо проекту (проектної папки) містить:
- плани виконання проекту (у них
можуть вказуватися завдання для всієї проектної групи та індивідуальні завдання
для кожного учасника проекту, а також визначатися форма досягнення результату в
цілому й на кожному етапі роботи);
- уся зібрана інформація за темою
проекту, у тому числі . творчі реферати
проектувальників, ксерокопії
літературних джерел, роздруківки з Інтернету тощо;
- результати досліджень і аналізу
зібраної інформації;
- записи всіх
ідей, гіпотез і
розв'язків, рішень, спродукованих у результаті мозкового штурму чи інших
інтерактивних методів, тощо;
- стислий опис усіх проблем, які
виникали в ході роботи над проектом, та ідей щодо їх розв'язання;
- ескізи, замальовки майбутнього
продукту;
- технологічні карти на
виготовлення виробу;
-
інші робочі та чорнові матеріали з різних видів робіт, що об'єднані
темою проекту (сюди також може входити клаузура чи будь-яка інша графічна
інформація, яку проектувальники вважають
цікавою або корисною
для розв'язання досліджуваної проблеми).
IV. Практична робота.
Сьогодні на уроці за інструкціями ви розпочнете розробляти портфоліо на ваш
виріб. А закінчите його вдома, тому на наступному уроці ви будете захищати ваші
творчі проекти.
V. Аналіз роботи усього класу
VІ. Підсумок уроку
|